قالب وردپرس افزونه وردپرس

کدام یک بهتر است زیر دامنه یا یک پوشه ؟

برای مجزا نمودن و تفکیک اطلاعات سایت و کم کردن پیچیدگی طراحی سایت از دو روش پوشه (Folder) و زیر دامنه (SubDomain) می توان استفاده نمود.

تفاوت اصلی این دو مورد در محتوا می باشد، در صورتی که مطالب درج شده مرتبط با سایت اصلی باشد استفاده از پوشه کاربرد بیشتری در مقایسه با زیر دامنه دارد. و کاربرد اصلی زیر دامنه در محتوای متفاوت از سایت اصلی می باشد.

در ادامه مطلب به شرح کاربرد زیر دامنه و تفاوت های آن با پوشه می پردازیم.

سوال اصلی این است که چرا از زیردامنه استفاده می شود؟
به طور کلی برای بهینه سازی سایت و اهداف سازمانی از زیر دامنه استفاده میگردد.

به بررسی چندین مثال از استفاده از زیر دامنه می پردازیم.

۱- فروشگاه و میزبان وبلاگ

در صورت دارا بودن سایت معرفی شرکت و سایت فروشگاهی بهتر از زیر دامنه برای تفکیک استفاده شود این مورد موجب کم کردن پیچیدگی و مجزا بودن محتوا از محصولات می شود.

بدین شکل که کاربران محتوا بعد از ورود به سایت اصلی می توانند به مقصد نهایی خود که کسب اطلاع از مطلب می باشد رسیده و دیگر کاربران که قصد خرید آنلاین دارند با آدرسی مجزا به سایت فروشگاهی هدایت شوند. و همینطور می توانید طراحی مجزایی برای فروشگاه در نظر گرفت که یکی از مزیت های زیر دامنه می باشد.

۲-تعریف زیردامنه برای تفکیک محتوا بر اساس مناطق جغرافیایی

بدین منظور در صورت وجود حجم زیاد اطلاعات متفاوت برای مناطق مختلف مانند منطقه، ناحیه، شهر و… می توان از تعریف زیر دامنه استفاده نمود. که این مورد بیشتر در سایتهای سازمانی مانند شهرداری و ارگان های دولتی که در مناطق مختلف فعالیت دارند استفاده می گردد. (به طور مثال tehran.domain.tld)

که بدین منظور می توان از هاست و IP متفاوت برای هر یک از مناطق استفاده نمود.

۳-مختلف بودن محصولات و خدمات ارائه شده

حتی در صورت وجود تنوع در محصولات و خدمات ارئه شده توسط یک شرکت می توان برای هر یک از دسته بندی ها زیر دامنه ایجاد نمود که کاربران برای مقاصد مختلف با حجم زیادی از تنوع در یک قالب سایت روبه رو نشوند.این تفکیک باعث بالا بردن بازدید سایت و کاربردی بودن آن نیز می شود.

۴-نسخه موبایل

در گذشته به دلیل عدم واکنشگرا بودن صفحات، نسخه موبایل در زیر دامنه دیگر پیاده سازی می گردید. که این امر امروزه کاربرد چندانی ندارد.

با توجه به موارد ذکر شده،کاربرد استفاده از زیر دامنه مشخص شد.

توصیه مهم برای استفاده از پوشه این است که در صورت مرتبط بودن محتوا و در صورت کم بودن حجم اطلاعات از پوشه استفاده گردد.

تاثیر زیردامنه در سئو سایت

همانطور که در مقالات قبل به آن اشاره شد نام دامنه در سئو تاثیر زیادی دارد. با توجه به کلمات کلیدی که در محتوا به کار رفته شد می توان نام کوتاهی برای زیر دامنه انتخاب نمود که باعث بهبود سایت نیز می شود. موارد زیر تاثیر زیر دامنه را در سئو سایت را شرح می دهد:

درج کلمات کلیدی در زیر دامنه

قرار دادن کلمات کلیدی خاص در دامنه اصلی در بیشتر موارد کاری غیر ممکن می باشد ولی با توجه به امکان تعریف کردن زیردامنه می توان از کلمات کلیدی خاص در زیردامنه استفاده نمود. باید توجه داشت که آدرس کوتاه کاربردی تر می باشدو به دلیل همین امر از کلمات کوتاه در زیردامنه استفاده شود که URL طولانی به وجود نیاید.

تجربه کاری و حجم اطلاعات بالا

همانطور که در مقالات متعدد توضیح داده شد، بهترین سایت از دید موتورهای جستجوگر همان سایتی است که از نظر محتوا به درستی ایجاد شده است و دارای پیچیدگی کمتری برای رسیدن به هدف در زمان کوتاه می باشد.

در صورتی که سایت شما یک سایت با حجم اطلاعات و تجربه کاری بالا می باشد، باید تمرکز بیشتری روی تفکیک محتوا صورت گیرد که سایت کاربران بیشتری را جذب نماید.

بالا بردن اعتبار(Authority) سایت با زیردمنه

طبق بررسی انجام شده در موارد مهم در بهینه سازی سایت استفاده از لینک های برگشتی (Backlink) به سایت می باشد که تاثیر بسزایی در بالا بردن اعتبار سایت دارد. با استفاده از زیردامنه می توان این امر را به راحتی پیاده سازی نمود و در زیر دامنهای متعدد خود لینک برگشتی به سایت اصلی ایجاد نمود.

به طور کلی مزایای استفاده از زیر دامنه به شرح زیر می باشد:

به صورت رایگان ایجاد می گردد
استفاده از کلمات کلیدی خاص در آدرس
.قابلیت پباده سازی بر روی یک هاست مجزا
قابلیت تخصیص آدرس Ip متفاوت
طراحی مجزا برای هر زیر دامنه

کلام آخر:

با توجه به مطلب ارائه شده نتیجه نهایی از این مطلب و مطالب دیگر تولید محتوای استاندارد می باشد. با توجه به هوشمندی الگوریتم های گوگل، امروزه با استفاده از تولید محتوای کاربردی امتیاز سایت را می توان به راحتی بالا برد.

پس توصیه مهم این است که با توجه به مطالب بروز درباره موتورهای جستجوگر درک درستی از محتوای خوب داشته باشیم زیرا برای موتورهای جستجوگر سرعت در رسیدن به مقصد و عملکرد کاربران بر روی سایت مهم می باشد.

مطلب پیشنهادی

بهترین راه تولید محتوا سئو شده

رابطه خوب بین سئو و محتوای عالی ضروری است! در اینجا ۱۰ نکته در مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *