جمعه , تیر ۱ ۱۴۰۳
قالب وردپرس افزونه وردپرس

ارتباط SSL با سئو چیست؟

ارتباط SSL با سئو چیست؟

در مقالات قبل تر اموزش سئو اشاره کوچکی به این موضوع کرده بودیم اما بهتر بود این موضوع را از جهات دیگری نیز مورد بررسی قرار بدهیم. بیایید ابتدا برایتان پروتکل HTTPS را معرفی کنیم که یک پروتکل امن برای انتقال اطلاعات در بستر اینترنت است. خودتان نیز مشاهده می کنید که امروزه بسیاری از کار ها در بستر اینترنت انجام میشود پس برای افزایش امنیت و همچنین حفظ حریم کاربران استفاده از پرتکل HTTPS یک امر حیاتی محسوب می شود.

همچنین برای رتبه بندی در گوگل نیز استفاده از پرتکل HTTPS بسیار اهمیت دارد. این خود نیز یکی از دلایل استفاده از SSL می باشد اما تنها به این مورد ختم نمی شود در ادامه مقاله برایتان توضیحات کاملی از دلایل دیگر استفاده از این پرتکل نوشته ایم که با خواندن آن به پاسخ سوال خود خواهید رسید.

اعتمادکاربران  

از مهم ترین دلایل اعتماد بیشتر کاربران به سایت شما می باشد زیرا با متوجه شدن امن بودن صفحه و رتبه خوب شما در نتایج کاربر اعتماد خواهد کرد.

به طور پیش فرض زمانی که کاربران نماد SSL یا همان پرتکل HTTPS را در نوار آدرس مرورگر خود می بینند، نسبت به سایت شما و اینکه اطلاعات خود را در اختیارتان قرار بدهند احساس بهتری دارند.فرض کنید که شما صاحب یک سایت فروشگاهی هستید و کاربران زیادی در سایت شما ورود اطلاعات انجام می دهند و تراکنش های مالی نیز صورت می گیرد در این حالت نماد قفل سبز رنگ به کاربران احساس اطمینان بیشتری در هنگام خرید اینترنتی خواهد داد و همین امر باعث می شوند کاربران از میان ده ها فروشگاه اینترنتی، فروشگاه شما را برگزینند در نتیجه نرخ بازدید شما به طور چشمگیری افزایش می یابد و البته این اتفاق کاربر را با شما نزدیک تر خواهد کرد و حتی احتمال دارد که او به عنوان مخاطب دائمی شما شناخته شود اما در یک مقاله کامل چگونگی اتفاق این مورد را شرح داده ایم که از طریق آن شما می توانید به یک چنین هدفی نیز برسید.

امنیت سایت

یک دلیل دیگر برای استفاده از چنین پرتکلی امنیت بالای سایت شما می باشد.

 در واقع مهمترین دلیل استفاده از SSL امنیت بالا است. در سایت های تجاری مانند فروشگاه ها به دلیل اینکه تراکنش های زیادی از طریق کارت های اعتباری صورت می گیرد استفاده از گواهینامه SSL امری ضروری خواهد بود. همچنین برای سایت هایی با کاربری عمومی نیز نصب SSL، باعث ایمن نگه داشتن صفحه ورود به داشبورد شما می باشد.

در روش رمز نگاری SSL از دو کلید عمومی و خصوصی استفاده می‌شود، بدین صورت که هنگام ارسال درخواست توسط مرورگر برای ایجاد یک ارتباط ایمن، سرور اطلاعات مربوط به اعتبارسنجی SSL را به همراه کلید عمومی (Public) برای مرورگر ارسال می‌کند، این کلید به صورت عمومی بوده و افراد دیگر نیز قادر به مشاهده‌ی آن می باشند.

برای رمزگشایی اطلاعات به دو کلید عمومی و خصوصی نیاز داریم و از آنجایی که کلید خصوصی تنها در اختیار سرور است، شخص دیگری حتی در صورت دسترسی به اطلاعات امکان خواندن آن‌ها را نخواهد داشت، زیر اطلاعات به صورت رمز شده هستند و شخص نمی تواند از آن ها استفاده کند..

اگر از پروتکل های انتقال اطلاعات ایمن برای صفحه‌های ورود خود استفاده نکنید، اطلاعات شما به راحتی در بستر اینترنت در دسترس افراد هکر و سودجو قرار می گیرد. توجه داشته باشید که نصب گواهینامه SSL  به معنی حفاظت صدرصدی از اطلاعات شما نمی باشد اما تا حد زیادی ریسک فاش شدن اطلاعات در بستر اینترنت را کاهش می دهد.

رابطه SSL با سئو سایت

و اما ارتباط این پرتکل با سئو قبل از هرچیز باید بدانید که در رتبه گرفتن خوب در گوگل تاثیر دارد شاید تاثیر مستقیم آن در برخی رقابت ها زیاد مطرح نباشد اما به طور غیر مستقیم و وابسته به مخاطبان در رتبه گیری شما تاثیرگذار خواهد بود.

در واقع در حال حاضر استفاده از پروتکل HTTPS یک معیار سبک اما تاثیرگذار برای گوگل می باشد، در وب سایت هایی که از SSL استفاده نمی کنند نرخ دفع کاربران به مراتب بیشتر گزارش شده است.

اما بدر هر صورت گوگل سایت های را که دارای پروتکل  HTTPS می باشند به کاربران پیشنهاد میدهد، زیرا این گونه سایت ها از فیلترهایی مانند اسپم ها، لینک های مخرب، کدهای ویران کننده و … عبور کرده اند در نتیجه توسط موتور جستجوی گوگل راحت تر Index می شوند.

تحقیقات نشان داده است سایت هایی که از HTTPS استفاده نمی کنند نرخ پرش در آن ها بالا بوده و ترافیک سایت کاهش پیدا می کند.

توجه داشته باشید که ممکن است پروتکل HTTPS تاثیر مستقیمی در رتبه بندی سئو سایت شما نداشته باشد اما به طور غیر مستقیم بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

امیدواریم با این مقاله نیز توانسته باشیم به سوالات شما پاسخ دهیم همچنین می توانی از ما مشاوره گرفته و مسیر را برای خود روشن تر کنید در صورت تمایل با شماره تلفنی که در سایت قرار داده ایم تماس حاصل کنید.

مطلب پیشنهادی

ارتباط بازاریابی محتوا و سئو سایت

بازاریابی محتوا چیست؟ از طرف دیگر ، بازاریابی محتوا شامل ایجاد صفحاتی در سایت شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.