قالب وردپرس افزونه وردپرس

بهبود سرعت سایت

ابزارهای بررسی سئو سایت زیاد هستند ویکی از این ابزارها سایت GTmetrix می باشد.

حالا شما می خواهید ۲ تا سایت رابررسی کنید و درگوگل سایت GTmetrix را جستجو نمایید وآدرس سایتها رادرآن بزنید وگزینه Test your site را بزنید تا سایت ها را آنالیز کنند ونتیجه را ببینید به طورمثال سایت سئواین سایت خیلی خوب وسایت تاپ لرن خوب هست.

همانطور که قبلا هم گفته شده وقتی سرعت لود شدن کم باشه وهر ثانیه تاخیر در لود سایت شما کاهش ۱۱% بازدید کنندگان سایت شما راخواهد داشت و۱۶% نارضایتی کاربران سایت شما را بالا می برد و۷% فروش شما کاهش پیدا می کند و۵۰% (پرش سایت شما افزایش می یابد ) یعنی کسانی که سایت شما را ترک کردند ودیگر برنمی گردند.

در قسمت  Performance Scores گفته شده است، Page Speed Score  بررسی کلی سایت و YSlow Score بررسی براساس استاندارد یاهو درسرعت لود هست.

ودر قسمت Page Details گفته شده،Fully Loaded Time زمان لود شدن کامل صفحه ، Total Page Size سایز صفحه را نشان می دهد، Requests تعداد در خواست برای لود شدن صفحه است.

درجدول رنگ ها نشان دهنده ی معنای خاصی هستند مثلا

رنگ خاکستری: نشان دهنده ی این است که مواردی در سایت شما رعایت نشده است.

رنگ قرمز: نشان دهنده ی این است که این پارامتر در سایت شما هست ولی درست استفاده نشده است پس امتیازی ندارد.

رنگ نارنجی :نشان دهنده ی این است که این پارامتر در سایت شما وجود دارد ولی بصورت بهینه از آن استفاده نشده است ومی تواند بهتر از این مورد استفاده قرار بگیرد.

رنگ سبزکمرنگ : نشان دهنده ی این است که این موارد در سایت شما وجود دارد وبهینه استفاده شده است ولی می تواند از این بهتر استفاده شود.

رنگ سبز پر رنگ: نشان دهنده ی این است که این موارد در سایت شما وجود دارد وبهینه استفاده شده وقابل قبول است.

در سربرگ Page Speed سرعت لود سایت شما را بررسی کرده ودر قسمت PRIORITY موارد HIGH نشان دهنده ی این است که باید بیشتر به آن توجه کنید واگر مشکل دارد باید آن ها را برطرف کنید تا به رنگ سبز پر رنگ در بیاید وسرعت لود سایت مناسب شود.

اگر روی مثلث کنار Serve Scaled images کلیک کنید مستطیل رنگ آبی رامیبینید بر روی آن ?What’s this mean نوشته شده است در این قسمت توضیحاتی راجب آن داده شده که می توانید اطلاعات کامل تری را در آنجا بیابید.

سایت سئو این سایت گریدش ۱۰۰ است یعنی در تصاویر مشکلی ندارد ولی اگر بطور مثال عکسی دارای سایز بزرگتر از سایز مورد نیاز باشد می توان با روشهای زیر سایز را کاهش داد تا سرعت لود صفحه افزایش یابد.

  1. بااستفاده از فتوشاپ  منوی Select  رابازکنید گزینه image size  را بزنید وبه دلخواه سایز تصاویر را بدهید وSave کنید.
  2. با استفاده از کد نویسی
  3. با استفاده از سایتهایی که حجم  تصاویر را Compress  می کنند حجم تصاویر را کوچک کنید.

درپارامتر Enable gzip Compression ابزار معمولا روی سرور نصب می شود واگر از hosting  بخواهید اینکار را برایتان انجام می دهد این ابزار فایل های خروجی شما HTML،CSS را compress می کند. روی سایت کلیک راست کنید View Page Source  را بزنید میبینید که کد ها همه پشت سر هم نوشته شده وفاصله ی بین آنها از بین رفته است وCompress  شده است. این گزینه درصورتیکه نرم افزار gzip را در سرورتان نصب نباشد به شما نشان می دهد.

پارامتر Optimize images به شما نشان می دهد که سایز عکس های شما بالا است با Resize کردن می توانید حجم را کم کنید.

پارامتر Avoid bad requests  به فایل های رفرنسی در سایت شما اشاره می کند که در سایت شما وجود ندارد ویا آدرس اشتباه است ومعمولا خطای ۴۰۴ رامیدهد چون مرورگر درحالت انتظار می ماند تادرسایت شما این آدرس پیدا شود واین باعث می شود سرعت لود سایت شما کاهش میدهد.

پارامتر Leverage browser caching درسایت شما معمولا فایلها وقسمت هایی وجود دارد که بندرت تغییر می کند ویا شاید اصلا تغییری نکند که اگر اینها را در مرورگر کاربر کش Cach کنید مرورگر دیگر هر بار آن را فراخوانی نمی کند واینکار سرعت لود سایت شما را افزایش می دهد بسته به اینکه سایت شما باچه برنامه ای نوشته شده است اینکار متفاوت صورت می گیرد مثلا در جوملا یا وردپرس تنظیمات را روی ht acess قرار دهید ودر net. روی Webconfig کش را می توانید تنظیم کنید.برای اینکار اگر این گزینه را بنویسید وآخرش mvc،jomla بنویسید کد آن رابه شما می دهد.

پارامتر Specify image  dimensions اگربرای عکس های مورد استفاده شده در سایت تان طول وعرض مشخص نکرده باشید این گزینه فعال است، پس به خاطر داشته باشید که برای خاموش کردن آن باید عکس را پیدا کنید وبه آنها طول وعرض بدهید.

پارامتر Minify CSS دراین جا اگر فایل های CSS رافشرده نکرده باشید به شما نشان می دهد.برای اینکار می توان از ابزارهای آنلاین استفاده کرد ولی به نظر من اگر از طریق کد نویسی انجام دهید بهترمی باشد.

پارامتر Defer parsing of JAVA Script درهرسایتی یک سری کد های JAVA Script وجود داره که هنگام لود پیج باید صبر کنید تا آنها لود شوند پس اگر آنها را به انتهای صفحه منتقل کنید سرعت لود افزایش می یابد.

پارامتر Minify HTML  دراین جا اگر فایل های HTMLرافشرده نکرده باشید به شما نشان می دهد. اگر در اینترنت سرچ کنید Minify HTML WordPress به شما ابزارهای اینکار را معرفی خواهد کرد. 

 پارامتر Minify JAVA دراین جا اگر فایل های JAVA رافشرده نکرده باشید به شما نشان می دهد.برای اینکار می توان از ابزارهای آنلاین استفاده کرد ولی به نظر من اگر از طریق برنامه نویسی انجام دهید بهترمی باشد.

پارامتر Avoid Landing Page redirects وقتی کاربری وارد سایت شما می شود نباید بطور ناگهانی به سایت دیگری redirect بشود واینکار به سایت شما ضرر می رساند این گزینه اگر چنین حالتی در سایت تان باشد را به شما بیان می کند.

پارامتر Enable Keep Alive برای لود یک مطلب بهتر است چند در خواست به سرور ارسال نشود چون این کار زمانبر است برخی از سایتها بصورت تکه تکه در خواست به سرور ارسال می کنند وبرخی قسمتهایی از سایت حذف یا اضافه می شود که این در سرعت لود صفحه مشکل ایجاد می کند.

پارامتر Inline Small css،Inline Small JAVA Script  این گزینه ها بیان می کند از بکار بردن style های Internal خود داری کنید بطور مثال در div بجای استفاده ازclass ازstyle استفاده شودباعث افزایش زمان سرعت  لود سایت می شود ولی اگر فایل ها را جدا قرار دهید یک بار لود شده ودر مرورگر کاربر ذخیره می شوند وباعث کاهش سرعت لود می شود.

Minimize redirects این پارامتر در صورتیکه درمحتوای سایت (content) مطلب یا گزینه و… وجود داشته باشد که باعث redirect کاربر به سایت دیگری شود را بیان می کند.

پارامتر Minimize request size درخواست هایی که به سرور می فرستید سایز دارند وهر چه این سایز کمتر باشد سرعت لود افزایش می یابد درسایت وقتی روی گزینه های مختلف می روید آنها به URLاضافه می شوند ولود می شوند حالا اگر مثلا تصویر با کد پیچیده داشته باشید که سایز آن بزرگ باشد سرعت لود پایین می آید  و اگر در داخل متن شما از این آدرس ها هم داشته باشید سرعت لود افزایش می یابد و این موارد در این قسمت نشان داده می شود.

پارامتر Optimize the order of style and script همان کمپرس کردن CSS،JS را نشان می دهد ویکبار که انجام دهید گزینه سبز ۱۰۰% می شود وشما با فشرده سازی این ها سرعت سایت را افزایش می دهید.

Put css in the document head این پارامتر بیان می کند که بهتر است فایل های style را در هد صفحه بنویسید بجای اینکه در المان آن بنویسید.

پارامتر Serve resources  form aconsistent URL  شما می توانید ازCDN  برای لود استفاده کنید به جای اینکه رفرنس رادر سایت خود بزاری  از CDN آن ها استفاده کنید وباعث افزایش سرعت لود سایت شما می شود چون مرورگر براساس آدرس دامنه وسرور فایل های آن ها را کشف می کند وقتی شما از CDN مورد نظر ورژن جی کیوری یا سی کی ادیتور استفاده کنی ممکن است کاربر آن را CDN رادرمرورگر خود داشته باشد ودیگر آن را برای شما لود نکند حال اگر CDN  شما از یک آدرس غیر معتبر باشد در اینجا آن را نمایش می دهد مثلا بعضی افراد فایل های style شان را با گذاشتن تگ متا ،روی یک ساب دامین می گذراند روی دامنه ی دیگری resource هایشان را قرار می دهند اگر آن معتبر نباشد آن را اینجا نشان می دهد.

پارامتر Specify a Cache  validator  اگر فایل هایتان به درستی Cach نشده باشد اینجا نمایش می دهد.

پارامتر Combine images using css sprites  تصاویری که درCSS تان استفاده کرده باشید ومشکلی داشته باشد در اینجا نمایش می دهدبطور مثال ممکن است سایز آن مشکل داشته باشد ویا اینکهURL آن پیدا نشود.

پارامتر Avoid CSS @import قبلا فایل های CSS رابا import@ اضافه می کردند ولی الان اینکار نمی شود حال اگر فایل قالب قدیمی باشد تصویر داشته باشد اینجا نمایش می دهد.

پارامتر prefer asynchronous resources فایل ها از بالای صفحه شروع به لود شدن می شوند پس سعی کنید وسط کد ها Script ننویسید چون باعث کند شدن لود صفحه ی شما می شود واگر این را ببینید دراین گزینه به شما می گوید که اینها را به footer ببرید داخل تگ HTML از اینها استفاده نکنید.

پارامتر Specify a character set early مشخص کردن ان کد سایت شماست که با گذاشتن تگ متا و قرار دادن charset=utf­­-۸ و content = text/html مشکل برطرف خواهد شد و به شما رتبه را می دهد.

پارامتر Remove query strings form static resource شما برای در خواست ها  بهتره از آن استفاده نکنید مثلا https://seoinsite.ir/courses?categori برای لود کردن صفحه مشکل نداره ولی برای لود کردن محتوای صفحه بهتر است از query strings استفاده نشود ونامی کاربر پسند روی آن قرار دهیم مثلا به جای categori/webdesing بنویسید .این گزینه به شما می گوید اگر در متن ودل صفحه می خواهید به جایی رفرنس بدهید از این روش استفاده کنید وایرادش رادر این قسمت نمایش می دهد.

پارامتر Specify avary: Accept-Encoding header  باید در سرور فعال باشد اگر نباشد در CDN شما به جای در خواست شما با min. فایل اصلی را لود می کند.

دربخش Yslow الگورتیم یاهو برای سرعت سایت شماست که بیشتر گزینه های آن تکراری هستند وقبلا توضیح آنها داده شده است.

پارامتر Add Expires headers  فایل هایی که می تواند درمرورگر Cach شود وشما آن را Cach نکردید را نمایش می دهد.

پارامتر  using a content delivery network (CDN)  اگر شما از CDN استفاده نکرده اید به شما در اینجا نشان داده خواهد شد.

پارامتر Use Cookie-free domains هم به CDN اشاره میکند و میگوید که شما می توانید فایل ها درCDN قرار بدهید و از آنجا بگیرید  و هدف  CDN این است که فایل های resource را از فایل های اصلی جدا کند.

پارامتر Make fewer HTTP requests  شما برای در خواست لود صفحه  ممکن است چند تا در خواست بدهید ولی بهتر است همه ی آنها را در یک فایل قرار دهید تا یک درخواست ارسال شود.

پارامتر  Make AJAX cacheable این قسمت به شما می گوید که چقدر AJAX در سایت استفاده کرده اید واگر در سایت خطایی در خصوص  AJAX داشته باشد این گزینه آن را نشان می دهد.

پارامتر Remove duplicate JAVA Script and CSSممکنه شما دوبار به یک فایل JAVA یا CSS رفرنس بدهید در اینجا نمایش می دهد ومی گوید رفرنس اضافی را پاک  کند.

پارامتر Avoid Alphalmageloder filter در مرورگر IE (Internet Explorer) وقتی به تصاویر PNG می رسد تا لود کامل آن صبر می کند و این سرعت لود سایت شما را خیلی کند می کند اگر این مشکل در سایت شما وجود داشته باشد آن را نمایش می دهد البته این مشکل را در نسخه های جدید مرور گر برطرف شده است ولی اگرتصویری PNG داشته باشید  درCSS با فیلترloder  آن را لود کند تا مشکل رفع شود.

پارامتر Reduce the number of DOM elements  استفاده از آی فرم ولود کردن یک قسمت از HTMLیا DOM رادر قسمت صفحه نشان می دهد ومعمولا آی فرم استفاده نمی شود واز آن استفاده نکنید چون سرعت را کاهش می دهد.

پارامتر Use GET for AJAX requests خیلی ها برای استفاده از AJAX در سایت شان در خواست آن رادر پست میگذارند که گفته می شود آن رادر GET بزارید تا پارامترش دیده شود ومیزان الویتش پایین است .

پارامتر Avoid CSS expressions کمپرس کردن CSS ها را نمایش می دهد ودر صورت رعایت نشدن به شما آن را نشان می دهد.

پارامتر DNS : reduce DNS lookupsهای استفاده شده را نشان می دهد وبه دامنه ی شما مربوط می شود.

پارامتر Make favicon small and cacheable  به شما می گوید که favicon  را باید کش کنید .

پارامتر Make JAVA Script and CSS external جاوا اسکریپت روی CSS ها رادر فایل خارجی بنویسید اگرScript  را inline نوشته باشید به شما نمایش می دهد تا آن را اصلاح کنید.

پارامتر configure entity tags (E tags) یک تگ درهدر صفحه قرار می گیرد به اسم entity tag  یا برچسب هویتی که بعدا توضیح می دهیم که تغییرات صفحه را نمایش می دهد وبه گوگل می گویند که این قسمت ها راباید دوباره Cach کند.

بخش Video بهینه بودن ویدیو های شما را نشان می دهد.

بخش Waterfall نمودار وچارت را نشان می دهد.

بخش Timings زمان لود سایت شما را نشان می دهد.

بخش History تاریخچه ی کارهایی که شما  در سایتتان انجام داده اید را نمایش می دهد.

در این نرم افزار برای هر صفحه باید جداگانه بررسی شود و فقط صفحه ی اصلی را بررسی نکنید.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با Robots.txt

درمقاله قبلی راجب سئو داخلی(on page) صحبت کرده ایم حالا میخواهیم راجب یکی از مباحث …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *